Работодателят Диана Лазарова: “Ние като работодатели сме преди всичко хора и служителите ни могат да разчитат на нашата подкрепа”

Снимка: Каритас София
  • Как започнахте да наемете бежанци във Вашата компания Самент Инженеринг ЕООД?

При посещение в компания за обработка на камък за обзавеждане, съвсем случайно видяхме момчета, които не говорят български да работят там. Поинтересувахме се какви са и как са наети. От компанията бяха много любезни да ни предоставят координати на Каритас и така се свързахме с тях.

Кога започнахте работа с Каритас? Какви бежанци в момента работят при вас и колко?

От 2021 г. до момента работим в много добро сътрудничество с Каритас София. В момента работят четирима човека от сирийски произход и трима с украински произход.

По какъв начин Каритас Ви помогна в този процес?

Направихме кратко представяне на нашата компания пред Каритас София, обяснихме от какви кадри имаме нужда и почти веднага ни бяха представени няколко кандидатури, които бяха наети. Впоследствие изградихме взаимно доверие в този процес и до сега си взаимодействаме и работим активна. Наемали сме хора от Сирия, Афганистан, Иран и Украйна.

Как Ви помага партньорството с Каритас?

На първо място с осигуряването на работна сила в големия дефицит на такава. Пълно съдействие в процеса на интервюиране както с преводи, така и за представяне на специфичните за бежанците моменти от трудовите условия в България.

Има ли специфики, които и други работодатели да вземат предвид?

Да, бежанците с арабски произход в повечето случаи, са хора с друга култура, религия и народопсихология, не владеещи други езици. Като вземем предвид и причината поради която са принудени да търсят оцеляване на тях и семействата им по други географски ширини, а именно войната, тежки икономически и социални кризи,  всички тези фактори определят една не много лека ситуация пред която са изправени тези хора. Т.е. ние работодателите сме длъжни да поемем отговорността си към тях не само като към работна ръка, но преди всичко като към хора с по-различен социален статус и нужди.

Какви са основните предизвикателства, които срещате при наемането на бежанци?

Едно от основните предизвикателства е езиковата бариера. Някои от тях са квалифицирани в различна степен кадри с потенциал за развитие, но затруднената  комуникация понякога е  пречка за този процес. Повечето от тях отказват и да учат българския език. Друго предизвикателство е липсата на устойчивост на работно място, особено по- младите хора са в непрекъснато търсене на нещо „по-добро“ според техните си културни представи. Трудно им е да приемат малко по-различното функциониране на трудовия пазар, като например, че заплащането не е на дневна или седмична база;  за всяко отсъствие трябва да се спазят определени изисквания съгласно КТ.

А основните позитивни преживявания?

Ако човек успее да  спечели доверието им , да докосне тяхната душа,  тези хора могат да бъдат изключително лоялни и „планини да преместят“  за теб.

Как подпомагате бежанците да се интегрират по-добре на работното си място и в общността?

С абсолютно индивидуален подход. С повече търпение в процеса на навлизане на работното място. С повишаване на квалификацията когато има предпоставки, което води и до подобряване на финансовия статус. С уверението и действия, че ние като работодатели, сме преди всичко и хора  и могат да разчитат на всякаква подкрепа и в социално битово отношение.

Какви са техните отличителни умения/черти, които допринасят за работата им?

 Това което прави впечатление при повечето е, че са  работливи и изпълнителни. Те просто знаят „цената“ на това да имаш работа, особено семейните.

Бихте ли препоръчали на ваши партньори Каритас София и възможността  за наемане на служители от бежанската група?

Категорично, това е една изключителна алтернатива на Държавата в осигуряване на работна сила. Всички ние сме свидетели на изключителния недостиг на работна ръка. От страна на Държавата  работодателите не усещаме подкрепа и такава фигура като Каритас са ни в абсолютна подкрепа, с тяхната гъвкавост, ефективност и съдействие в целия процес, който продължава и след като даден кандидат е назначен. Ние продължаваме да сме в непрекъсната връзка.

Настоящата публикация е част от проектните дейности по Рамково споразумение с Върховния комисариат за бежанците на ООН № PFA-BGR-23021-263400-00 и Проект № 23021Y24M263400 – и партньори „Русенска католическа организация – Каритас“, Сдружение „Каритас – София“ и Фондация „Благотворителна Католическа организация Каритас Витания