Работодателят Серджан Косе: „Всеки член на екипа трябва да се чувства ценен“

Снимка: Каритас Витания

DoubleTree by Hilton Plovdiv Center е основен партньор на БКО „Каритас Витания“ и работодател, който се обръща неведнъж към Кариерния център на фондацията.

Разговаряме със Серджан Косе – генерален мениджър на DoubleTree by Hilton Plovdiv Center, който започва своята кариера в хотела през декември 2021 година. Роден в Истанбул, той завършва специалност „Туризъм и хотелиерство“ в Анталия и придобива магистърска степен по бизнес администрация в САЩ. Неговият професионален опит обхваща различни държави, като САЩ, Австралия, Македония, Турция, където е работил за международни хотелиерски марки.

Серджан е натрупал значителен опит в управлението на хотели и е доказал своята способност да ръководи успешно екипи, да оптимизира процеси и да осигурява високи стандарти на обслужване.

– Г-н Косе, колко бежанци работят в хотел „Хилтън“ чрез Кариерния център на „Каритас Витания“ и какво Ви мотивира да им дадете тази възможност?

В момента в нашата компания работят шестима бежанци. Като част от нашата корпоративна култура, ние се фокусираме върху подценени и недопредставени групи. Стремим се да създаваме възможности за социална интеграция и активно да допринасяме за положителен социален ефект, като подкрепяме разнообразието и инклузията в работната среда. Нашият ангажимент е да продължаваме да подкрепяме тези усилия и да стимулираме позитивна промяна в обществото.

– Има ли разлика в процеса по наемане на бежанец и как организацията ни Ви помогна за него?

Няма съществени разлики в процеса на наемане за нас. Въпреки това, инициативата на „Каритас Витания“ да им помага в събирането на всички необходими правни документи, за да могат да бъдат наети, е страхотна. Именно в това е и ползата – че екипът оформя всичко нужно за започване на работа.

– Как подпомагате бежанците да се интегрират по-добре на работното си място? Срещат ли се с предразсъдъци?

Предоставяме на бежанците обучение, менторство и възможности за кариерно развитие. Тези усилия са в рамките на стратегията на Hilton „Travel With Purpose“, чрез която компанията се ангажира да създаде 5 милиона възможности за обучение и професионално израстване за недопредставени групи, включително военни ветерани и техните семейства, бежанци и младежи по целия свят.

– Как се справят с поставените задачи? Бързо ли се адаптират, има ли специфики, които и други работодатели трябва да вземат предвид?

Те са изключително ентусиазирани и проявяват голямо желание да учат и да се развиват. Мотивирани са да подобряват своите умения и да се адаптират към нови предизвикателства. Радват се, че имат възможността да бъдат част от екипа и с нетърпение се стремят да допринесат за неговия успех. Също така, те се радват на възможността да развиват своите професионални способности и да оказват позитивно въздействие върху работната среда.

– Защо сте превърнали социалната интеграция във Ваша мисия?

Ние сме ангажирани със създаването на работна среда, която е инклузивна и предлага значителни възможности за професионално израстване. Нашата работа е водена от ясна цел и стремеж към позитивно въздействие, като същевременно осигуряваме необходимата подкрепа, която да овластява нашите служители по целия свят. Нашата цел е всеки един член на екипа да има възможността да се развива, да се чувства ценен и да процъфтява в работната си среда всеки ден.

– Според Вас с какво допринася партньорството между бизнеса и неправителствените организации, като „Каритас Витания“?

Горди сме, че продължаваме партньорството си с организация „Каритас Витания“ и че ще наемаме още бежанци през следващите години. Това ни дава възможност да приветстваме приносите на този разнообразен и квалифициран талант в нашия екип, като същевременно обогатяваме работната среда с нови перспективи и умения. Ние вярваме, че тези инициативи ще допринесат за създаването на по-справедливо и разнообразно общество, като в същото време усилват нашия колектив и неговите възможности за растеж.

Настоящата публикация е част от проектните дейности по Рамково споразумение с Върховния комисариат за бежанците на ООН № PFA-BGR-23021-263400-00 и Проект № 23021Y24M263400 – и партньори „Русенска католическа организация – Каритас“, Сдружение „Каритас – София“ и Фондация „Благотворителна Католическа организация Каритас Витания