2018 Младите хора в Европа между надеждата и отчаянието

„Младите хора в Европа между надеждата и отчаянието“ е доклад, разглеждащ бедността сред младите хора в Европа. Докладът е базиран на проучванията на 16 „Каритас“ организации, сред които и „Каритас България“ и представя ситуацията с младите хора в 16 държави членки на ЕС.

Резултатите от проучването на „Каритас” потвърждават увеличаващата се несигурност, пред която младежите в Европа се изправят. Средствата и възможностите, достъпни за младите хора да живеят достойно, не са едни същи сред страните членки. Младите хора отвъд статистиките, техните родители и – в много случаи – техните деца, страдат от структурни пречки, които ги осъждат да останат в плен на порочния кръг от социално изключване и нищета.

С този доклад „Каритас” показва нов профил на работещите бедни млади хора, така наречените SINKIES: индивидуален доход, без деца (Single Income, No Kids). Това понятие се отнася до млади двойки без деца, като и двамата са в категорията „работещи бедни”, едва изкарващи равностойността на индивидуален доход, когато техните заплати се съберат. SINKIES е обратното на DINKIES: двоен доход, без деца (Dual Income, No Kids), понятие, въведено през 1980 г., което описва двойки, изкарващи двоен доход, но са взели решение да нямат деца, докато SINKIES искат да имат деца, но не могат да си го позволят това.

Едновременно с изследването на причините за бедността сред младите хора в Европа, докладът на „Каритас“ представя и анализ на ефективността на действащите политики за справяне с младежката бедност, както на европейско равнище, така и на равнището на отделните страни членки на ЕС. Изложени са и препоръки за справяне с очертаните проблеми.

Проучването „Младите хора в Европа между надеждата и отчаянието“ беше проведено в следните 16 държави: Австрия, Белгия, България, Кипър, Чехия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Люксембург, Малта, Португалия, Румъния и Великобритания.

Докладът може да бъде прочетен тук.