Икономика на солидарността
„В социално-икономическия живот трябва да се уважава и насърчава достойнството на човека, неговото призвание и да се мисли за доброто на цялото общество. Защото човекът е авторът, центърът и краят на целия социално-икономически живот“.
Католическата църква смята, че икономиката трябва и може да бъде отговор на вика на угнетените, на бедните, инструмент те да могат да бъдат напълно интегрирани в обществото. А това означава да чуваме този вик и да даваме адекватен отговор.
Моралното измерение на икономиката изисква тя да се управлява ефективно, така че икономическият растеж, получен чрез дейността на производството на стоки и услуги, да допринася за благосъстоянието и за общото благо на отделните хора, социални групи и народи и същевременно да не допуска тяхното увреждане, изоставане, деградация и изключване.
Икономиката на солидарността е алтернативен отговор, елемент на социална трансформация, на нови икономически отношения, които поставят човека преди печалбата и облагодетелстват всички.
Дейностите в икономиката на солидарността са ценност сами по себе си, тъй като насърчават развитието на този, който получава шанс да се развива, като едновременно с това – той допринася за развитието на обществото, за по-благоприятна социална, икономическа, културна, политическа и околна среда.
Какво е социална икономика?
Социалната икономика поставя хората преди печалбата. Този модел инвестира в хората, в техните способности и креативност и ги овластява, като създава качествени работни места и професионално обучение, както и приоритизиране на социални цели, като например подпомагане на хората, които са откъснати от пазара на труда да намерят работа.
В условията на пазарна икономика, предприятията имат за цел да генерират печалба. Те действат на пазара, предоставяйки стоки и услуги и търсейки удовлетвореността на клиентите. Това важи и за социалната икономика. Разликата е в това, че в социалната икономика натрупаната печалба е използвана за постигане на социални цели, а не за натрупване на индивидуално богатство.
Чрез поставяне на социалните цели на първо място, социалната икономика допринася, по иновативен начин, за справяне със социални, икономически и екологични нужди на обществото, които са били пренебрегнати или неправилно разгледани от частния или публичния сектор. С оглед на това разбиране, „Каритас” активно създава и реализира различни видове инициативи в сферата на социалната икономика в цяла Европа.
ELBA – развитие на социалната икономика в Югоизточна Европа
ELBA е инициатива за развитие на социалната икономика на Балканите, в която участва „Каритас България“ заедно с организациите на „Каритас“ от Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Албания, Гърция, Косово и Македония. Инициативата се реализира с подкрепата на „Каритас Италия“, „Каритас Испания“, „Каритас Франция“ и Католически служби за помощ.
Дейностите са насочени към повишаването на знанието за социалната икономика на Балканите и изграждането на благоприятна среда за развитието на социални предприятия. Във връзка с това се организират обучения и работни визити, които имат за цел споделяне на опит и знания в реализирането на инициативи в сферата на социалната икономика.
Като част от екипа на ELBA, „Каритас България“ има възможност да предоставя подкрепа на своите организации членки за подготовка и стартиране на идеи за социални предприятия, както и да организира различни обучения според нуждите, свързани с организацията, управлението, постигането на финансова устойчивост и изпълнение на социалните критерии на бъдещите социални предприятия, които ще се създадат в рамките на „Каритас“ и Католическата църква в България.
Още за Социалната икономика

Инициативи на „Каритас“ в сферата на социалната икономика
През настоящата година в рамките на дейността „ELBA: развитие на социалната икономика в Югоизточна Европа“, се проведоха обучителни визити и […]

Становище на „Каритас България“ и партньорски организации по проекта на Закон за социалната икономика
27 неправителствени организации, сред които и „Каритас България“, излязоха с общо становище по проекта на Закон за социалната икономика, предложен […]

Социалното предприятие: възможности и перспективи
Сътрудници на „Каритас“ организации от Европа, сред които и на „Каритас България“, проведоха работна среща по въпросите на социалното предприемачество […]

Сътрудници на „Каритас“ от Европа се събират на работна среща по въпросите на социалното предприемачество на Балканския регион
„Каритас България“ е домакин на работна среща на представители на „Каритас“ организации от Европа, ангажирани с възможностите за преодоляване на […]